I_03
Eko zagroda to holistyczna koncepcja osady letniskowej mającej przenieść jej gościa do spokojnego, naturalnego klimatu dawnej Polskiej wsi. Pomysłodawcy pojawili się u nas z głową pełną pomysłów choć zmęczeni życiem w Londynie.
Teren inwestycji znajduje się w Pieninach, kilka kilometrów od centrum miejscowości turystycznej Szczawnica. Działka znajduje się w przepięknym naturalnym otoczeniu co sprawia, że widoki zapierają dech w piersiach. Z uwagi na oddalenie od centrum w najbliższej okolicy są tylko dwa domy.
W początkowej fazie projektu chcieliśmy stworzyć układ urbanistyczny, który umożliwi podziwianie naturalnego krajobrazu i wykorzystywanie zasobów naturalnych. W planie inwestycji była realizacja 4 lub 5 domków letniskowych, przestrzeni dla zwierząt zagrodowych, części rekreacyjnej dla gości oraz elementów dodatkowych jak parkingi czy szambo. Zaproponowaliśmy inwestorom dodanie ziemianki oraz uprawy warzyw, z której będą mogli korzystać goście.
Z uwagi na dość różnorodną funkcję postanowiliśmy podzielić działkę na kilka stref, przy wejściu zaprojektowaliśmy zagrodę wraz z budynkiem inwentarskim ponieważ liczymy na odwiedzających ją turystów idących szlakiem sąsiadującym z osadą. Tu też ulokowaliśmy miejsca postojowe ponieważ chcemy, żeby przyjezdny w tym miejscu pożegnał się z samochodem i dalej poszedł pieszo. Jako, że działka posiada spadek w kierunku południowym oraz najpiękniejszy widok w kierunku wschodnim. Domki letniskowe rozplanowaliśmy kaskadowo wraz ze spadkiem. Wejścia do domków zlokalizowane są od zachodu natomiast od wschodu domki posiadają niewielkie tarasy, a z nich zejście bezpośrednio na działkę. Dzięki temu w sezonie letnim każdy mieszkaniec EKO zagrody będzie mógł podejść i zerwać warzywa prosto z grządek. Za uprawą wydzieliliśmy miejsce na ogniska, spotkania czy warsztaty, których mamy nadzieję będzie wiele.
Domki letniskowe w Pieninach i Tatrach zazwyczaj są budowane z bali oraz bogato zdobione drewnianą ornamentyką. Z uwagi na naturalny charakter miejsca oraz propagowanie mądrej nowoczesnej architektury postanowiliśmy skorzystać z tradycji w mniej oczywisty sposób.
Zaprojektowaliśmy domki w konstrukcji kanadyjskiej co pozwala na mniejsze zużycie drewna. Na elewacjach pojawi się tatrzański modrzew. Na dachu zdecydowaliśmy się na użycie blachy trapezowej, która schodzi na północne ściany budynków. Dzięki takiej okładzinie spływająca z góry woda czy gromadzący się śnieg nie będą naruszać elementów drewnianych. Zaprojektowaliśmy dwuspadowe dachy z kalenicą w kierunku wschód-zachód przez co na każdym domku znajdować się będą panele fotowoltaiczne. Zagroda ma być w pełni samowystarczalna energetycznie dlatego też domki letniskowe będą ogrzewane prądem.
W domkach wydzieliliśmy możliwie jak najwięcej miejsc do spania, aneksy kuchenne, łazienki oraz przestrzenie wypoczynkowe z dużymi przeszkleniami ukazującymi panoramę Tatr. Jako, że właściciele przez pewien czas będą mieszkać w jednej z chatek zastosowaliśmy 2 układy wnętrza: jeden dla pary z dzieckiem i drugi dla większej grupy osób.
Mamy nadzieję, że EKO zagroda da wytchnienie wielu osobom zmęczonym miejskim zgiełkiem oraz zainspiruje Was do tworzenia miejsc, w których dbałość o środowisko naturalne i człowieka idą w parze z mądrą nowoczesną architekturą.
Specyfikacja
- Zakres usług:
- koncepcja zagospodarowania, projekt architektoniczny zespołu domków
- Lokalizacja:
- Szczawnica
- Wielkość:
- 3 hektary
Zainteresowany współpracą?
Porozmawiajmy
Umów się na bezpłatną rozmowę konsultacyjną, w trakcie której porozmawiamy o Twoim nowym projekcie.